SKP jest następcą Klubu Sportowego „Rozwój”. Na początku swojego istnienia piłkarze ze Słupcy rozgrywali jedynie mecze towarzyskie, dopiero po wojnie m.in. jako Pogoń czy też Budowlani, przystąpili do ligowych rozgrywek. Na początku była to C klasa, później B i A, liga okręgowa i międzywojewódzka, przez rok trzecia liga, a obecnie SKP występuje w III Grupie Ligi Międzyokręgowej w Wielkopolsce. Historię słupeckiej piłki nożnej zna bardzo dobrze Tadeusz Kubacki członek założyciel SKP, dzięki niemu wiemy również, że na przestrzeni lat szkoleniowcami słupeckiej młodzieży byli m.in. Antoni Becelewski wychowanek Schalke 04, Piotr Mowlik czy Adam Topolski.
Słupecki Klub Piłkarski jest też bezpośrednim spadkobiercą MKS Pogoń Słupca, którego największym sukcesem była gra w III lidze. Pogoń Słupca to już nieistniejący klub piłkarski, powstały w 1964 roku w Słupcy w ramach Miejskiego Klubu Sportowego Pogoń Słupca, prowadzącego także sekcje bokserską, koszykarską, tenisową i siatkarską. W latach 1978-1988 klub nosił nazwę MKS Budowlani, po tym okresie powrócił do starej nazwy, pod którą funkcjonował aż do 1999 roku. SKP rozgrywa mecze na stadionie miejskim mieszczącym się w Słupcy przy ulicy Gajowej. Warto wspomnieć także, że atrakcjami w historii klubu były mecze pucharowe ze Stalą Stocznią Szczecin, czy towarzyskie pojedynki z Orłami Górskiego.
W 2009 roku Słupecki Klub Piłkarski obchodził dziesiątą rocznicę powstania, jednak korzenie piłkarstwa w Słupcy sięgają pierwszych lat Polski Niepodległej Dziesiąte urodziny SKP były okazją, by podziękować tym wszystkim, którzy pomagali w różny sposób w funkcjonowaniu klubu. Trenerzy czy też byli działacze i sponsorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz statuetki. Zarząd klubu przygotował również pamiątkowe koszulki, a Koniński Okręgowy Związek Piłki Nożnej przyznał srebrne i złote odznaki. Przybyli na jubileusz goście nie szczędzili pochwał pod adresem naszego klubu.
Jedną z atrakcji jubileuszu był mecz, w którym seniorzy SKP zmierzyli się z występującą w I lidze Wartą Poznań. Zespołem w barwach którego nie tak dawno występował Marcin Michałowski, a wcześniej Aleksy Ratajczak czy Henryk Wyszyński. Zespół z Poznania przy Gajowej wygrał zasłużenie 8:1, a jedyną bramkę dla zespołu jubilata zdobył Sebastian Kubacki. W przerwie meczu pięciu młodych adeptów piłkarstwa ze Słupcy wzięło udział w konkursie rzutów karnych. Najlepiej w tym elemencie piłkarskie rzemiosła spisał się Michał Witucki, drugie miejsce zajął Marcel Koziorowski, a trzecie najmłodszy w tym gronie Sebastian Gryczka.